2019 BREWERS CUP AWARDS

The results of the inaugural MN Brewers Cup, the Guild’s first state-wide professional brewers competition, are here!

More than 500 beers from 80 Minnesota breweries were submitted to 24 beer categories. Beers were judged blindly by 30 BJCP certified beer judges. View winners in each category below, including member-voted awards for Most Innovative Brewery, Best Collaboration Beer, and Best Beer Art.

Ready to drink some Minnesota beer? Find a brewery near you!

Best in Show

1st Place: Utepils Brewing Company, Ewald the Golden
2nd Place: Canal Park Brewing Company’s Hank and Dabs Pale Ale
3rd Place: Three Twenty Brewing Co’s Happy Wife Porter

Light Lagers

1st Place: Unmapped, Purgatory Pils Czech Pilsner
2nd Place: Back Channel Brewing, Horny Sidekick
3rd Place: 56 Brewing, Pacifica Helles

Amber & Dark Lagers

1st Place: Beaver Island Brewing Company, Maibock
2nd Place: The Freehouse, No. 53 Honey Dunkel
3rd Place: Bauhaus Brew Labs, Stargrazer Black Lager

Wheat Beers

1st Place: Utepils Brewing Co., Ewald the Golden – Bavarian Style Hefeweizen
2nd Place: August Schell Brewing Company, Hefeweizen
3rd Place: Enki Brewing, Hootenanny Hefe Weiss

Golden/Blond Ales

1st Place: Utepils Brewing Co., Copacetic – Kolsch Style
2nd Place: Canal Park Brewing Company, Click Drag
3rd Place: 10K Brewing, Hummingbee

Amber/Red Ales

1st Place: Able Seedhouse & Brewery, Propers
2nd Place: Talking Waters Brewing Co., Zoomer Red (American Red)
3rd Place: Bent Paddle Brewing Co., 14° ESB

Pale Ales

1st Place: Canal Park Brewing Company, Hank and Dabs Pale Ale
2nd Place: Surly Brewing Co., Xtra Citra
3rd Place: Summit Brewing Company, Summit Extra Pale Ale

American IPAs

1st Place: Fulton Brewing, 300
2nd Place: Wooden Hill Brewing Company, Code 3 Juicy IPA
3rd Place: Bad Weather Brewing Company, Hopcromancer

Hazy IPAs

1st Place: Modist Brewing, Dreamyard IPA
2nd Place: Pryes Brewing Company, Mass Haze-Teria
3rd Place: Spilled Grain Brewhouse, Hipster Haze

American IPA Variations

1st Place: Voyageur Brewing, Sled Hound Session IPA
2nd Place: Spilled Grain Brewhouse, Grapefruit Highest Point IPA
3rd Place: Wild Mind Artisan Ales, Menacing Vibrations

American Double IPAs

1st Place: Lupulin Brewing Co., Blissful Ignorance
2nd Place: Venn Brewing Company, West Coast DIPA
3rd Place: Lupulin Brewing Co, Straight Hash Homie

Sour Barrel Aged Beers

1st Place: Fair State Brewing Cooperative, BFDP
2nd Place: Birch’s Lowertown, Oud Bruin
3rd Place: August Schell Brewing Company, 2019 Funk Junction

Non-Sour Barrel Aged Beers

1st Place: Bent Paddle Brewing Co., Double Shot Double Black
2nd Place: 10K Brewing, Wendigo (#Batch500)
3rd Place: Lupulin Brewing Co., Night Witch

Belgian Farmhouse

1st Place: 612Brew, Shoreline Saison
2nd Place: Unmapped Brewing CO., Saison Amelie – Petite Saison
3rd Place: Wooden Hill Brewing Company, French River Saison

Belgian Other

1st Place: Lakes and Legends Brewing Company, Barncat
2nd Place: Canal Park Brewing Company, Lone Trekker-Trappist Single
3rd Place: Bad Weather Brewing, Company, Sun Pillar

Experimental

1st Place: Sociable Cider Werks, Mead for Speed Mead Graff
2nd Place: Modist Brewing, First Call Cold Press Coffee Lager
3rd Place: 56 Brewing, Solarama Crush Honey IPA

Non-Sour Fruit & Spice Beers

1st Place: Venn Brewing Company, Breakfast Stout
2nd Place: Jack Pine Brewery, Vengeance Jalapeno Cream Ale
3rd Place: Talking Waters Brewing Co., Mango Wheat

Sour Fruit & Spice Beers

1st Place: August Schell Brewing Company, Binary Storm
2nd Place: Wild Mind Artisan Ales, Spontané Framboise
3rd Place: Venn Brewing Company, Triple Berry Kettle Sour

Brown Ales

1st Place: Revelation Ale Works, Double Brown Ale
2nd Place: The Freehouse, No. 3 English-Style Brown Ale
3rd Place: Three Twenty Brewing Co., Broken Timber American Brown Ale

Porters

1st Place: Three Twenty Brewing Co., Happy Wife Porter
2nd Place: Voyageur Brewing, Palisade Robust Porter
3rd Place: Urban Growler Brewing Company, De-Lovely Porter

Stouts

1st Place: Pryes Brewing Company, Dublin Dry Stout
2nd Place: Birch’s Lowertown, Vanilla Milk Stout
3rd Place: Pantown Brewing, Drop Forge Milk Stout

Imperial Stouts and Porters

1st Place: Back Channel Brewing, King of the Wring
2nd Place: Enki Brewing, Raven Russian Imperial Stout
3rd Place: Wayzata Brew Works, Puppies, Rainbows & Kitten Kisses

Non-Belgian Strong Ales

1st Place: Canal Park Brewing Company, Old Avalanche Barley Wine
2nd Place: Spilled Grain Brewhouse, False Hop American Wheatwine
3rd Place: Spilled Grain Brewhouse, Bearded Man Old Ale

Kettle & Simple Sours

1st Place: 56 Brewing, Raspberry Berliner
2nd Place: Revelation Ale Works, Smoothie Sour
*3rd Place removed due to miscategorization

Wild & Sour Ales

1st Place: Wild Mind Artisan Ales, Spontané
2nd Place: August Schell Brewing Company, Solar Evolution
3rd Place: Fair State Brewing Cooperative, LÄCTOBÄC

Most Innovative Brewery – Modist Brewing
Best Collaboration – Lupulin Brewing Co. and Mankato Brewing Company
Best Beer Art – Lupulin Brewing Company

Best Non-Member Volunteer- Amanda Schulman
Best Member Volunteer – Erik Janzen
Best Allied Trade Member – BSG